Fotel Modica

Styl nowojorski, czyli elegancka i wielkomiejska przytulność

Nowy Jork to miasto, o którym słyszał każdy, ponieważ swoją przyciągającą aurę rozsiewa od prawie 400 lat. Trendy i moda nie znają granic, dlatego najpopularniejsze style aranżacji wnętrz obiegują cały glob z prędkością błyskawicy. W Polsce coraz szerzej znany i doceniany jest styl nowojorski, który pochodzi z wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Czym charakteryzuje się styl nowojorski i dlaczego warto się nim zainteresować? 

Najważniejsze cechy stylu nowojorskiego 

 O stylu nowojorskim dowiadujemy się coraz częściej z prasy, telewizji i mediów społecznościowych. Styl ten jest kwintesencją wielkomiejskiej elegancji, w które widać wpływy wielokulturowego tygla, jakim zdecydowanie jest Nowy Jork. Na początek warto pokreśli trzy podstawowe zasady, którymi wyróżniają się wnętrza zaaranżowane w stylu nowojorskim: 

  1. Przestrzeństyl nowojorski charakteryzuje się przestronnością, która uzyskiwana jest odpowiednim stylem mebli, kolorystyką i światłem. Poczucie dużej przestrzeni uzyskiwane jest nawet w małym metrażu poprzez biały kolor ścian, minimalizm i jasne meble.
  2. Sztukaterie – ozdobne listwy zdobią zarówno linie ścian, jak i sufitów. Warto podkreślić, że sztukaterie są nieodzownym elementem stylu nowojorskiego i obecne są w każdym projekcie domu i mieszkania urządzonego w tej konwencji aranżacyjnej.
  3. Focal Point – pomieszczenia zaaranżowane w stylu nowojorskim wyróżniają się tak zwanym focal point’em. Jest to centralny punkt, który skupia na sobie całą uwagę. Stoli kawowy, stylowy fotel, elegancka sofa to elementy, które są swoistym sercem całego wnętrza. Warto zaznaczyć, że focal point obecny jest nie tylko w salonie, jadalni, kuchni, czy gabinecie, ale także w sypialni (stylowe łóżko z pięknym drewnianym wezgłowiem).

Styl nowojorski charakteryzuje się także dość dużym znaczeniem symetrii: parzysta liczba identycznych krzeseł w jadalni, sofa umieszczona na środku salonu, czy dwie białe szafki nocne w sypialni, to kwintesencja nowojorskiej elegancji i szyku. Dbałość o szczegóły i detale, to także niezwykle istotna część stylu nowojorskiego – wszystkie elementy wystroju wnętrz muszą charakteryzować się bardzo wysoką jakością wykonania. 

Kto powinien wybrać styl nowojorski? 

Styl nowojorski dedykowany jest wszystkim osobom, które cenią sobie klasyczny i wysublimowany minimalizm. Białe i świetliste wnętrza z pewnością przypadną do gustu wszystkim wielbicielom prostej i ponadczasowej elegancji. Wysoka jakość szczegółów i detali sprawia, że styl nowojorski doskonale sprawdza się zarówno w przypadku dużych pomieszczeń, jak i tych małych. Styl nowojorski łączy w sobie vintage z nowoczesnością dlatego spodoba się miłośnikom starych trendów i nowych rozwiązań.