Krzesła Ludwik XVI - Krzesła Stylowe Medalionowe 1102/K i 1102/F

Dlaczego styl klasyczny jest ponadczasowy?

Nowoczesne style aranżacji wnętrz zdają się szturmem podbijać nasze gusta, jednakże klasyczne rozwiązania nadal są bardzo popularne. Styl klasyczny jest kwintesencją wielowiekowego gromadzenia wiedzy o aranżacji wnętrz, która będzie nie tylko estetyczna i elegancka, ale także najbardziej praktyczna. Poznaj najważniejsze zasady stylu klasycznego i dowiedz się, które nowoczesne style czerpią z niego garściami.

Skąd pochodzi styl klasyczny? 

Proste zdefiniowanie pochodzenia stylu klasycznego nie jest wcale proste, ponieważ styl ten ewoluował przez lata, wchłaniając do swojego kanonu coraz to nowe zasady i prawidła. Nie mniej jednak, styl klasyczny rozwijał się w Europie od starożytności, dlatego nie bez przyczyny projektanci nazywają go mianem ponadczasowego. Warto zaznaczyć, że duży wkład w wygląd tego stylu miał styl angielski, który także charakteryzuje się elegancją, wyważonym rozmieszczeniem dodatków, stonowaną kolorystyką i ogólnie nazwaną ponadczasowością. Dlatego też styl klasyczny nie odnosi się stricte do jednej epoki, ale czerpie ze stuleci doświadczeń w aranżacji wnętrz.

Czym charakteryzuje się styl klasyczny?

Tradycyjna elegancja i harmonijna prostota – tak można zwięźle opisać najważniejsze założenia stylu klasycznego. Charakteryzuje się on stonowanymi barwami, wśród których dominują brązy, beże, różne odcienie szarości i biel. Jeśli chodzi o tkaniny, którymi tapicerowane są meble, to paleta kolorów rozszerza się o zielony, turkusowy i niebieski. Skoro jesteśmy już przy meblach, to warto określić ich styl, ponieważ w tą konwencję aranżacyjną doskonale wpisują się meble z epoki – dobrze sprawdzą się zarówno antyki, jak i meble stylizowane na wiekowe, czyli piękne tapicerowane krzesła i sofy. Do stylu klasycznego doskonale pasują także meble w stylu Ludwika XVI, których całą kolekcję możesz dostać w naszym sklepie Green Valley. 

Warto podkreślić, że esencją stylu klasycznego jest najwyższa jakość materiałów: szlachetne gatunki drewna, kamienie naturalne i skóry. Co więcej, w stylu klasycznym bardzo ważne jest harmonijne rozmieszczenie mebli w każdym pomieszczeniu – ten sposób aranżacji wnętrz wywodzi się jeszcze ze starożytności, dlatego pomieszczenia zaaranżowane w konwencji klasycznej nie powinny mieć dużej ilości dodatków, a także wyróżniać się przestronnością przy jednoczesnym zachowaniu praktyczności.

Styl klasyczny, czyli fundament wielu nowoczesnych stylów aranżacji wnętrz 

Minimalizm, harmonijne rozmieszczenie mebli i dodatków, a także stonowane barwy i naturalne materiały – to podstawy wielu nowoczesnych stylów, takich jak styl nowoczesny, skandynawski, czy Hampton. Warto zaznaczyć, że to właśnie styl klasyczny, był pierwowzorem takich rozwiązań, dlatego projektanci bardzo często określają go mianem stylu prostej i ponadczasowej elegancji.  Warto zaznaczyć, że styl klasyczny jest ponadczasowy, ponieważ zawiera w sobie elementy konwencji aranżacyjnych z wielu wieków i łączy je w jedną spójną i harmonijną całość.