Styl Hampton – powiew morskiej elegancji

Krzesło Rebecca

Wygląd pięknego i ekskluzywnego morskiego kurortu, to bardzo często dla wielu osób pierwsze zetknięcie ze stylem Hampton. Morska paleta barw czy naturalne drewno, to tylko niektóre z cech rozpoznawalnych tego coraz bardziej popularnego stylu aranżacji wnętrz. Czym zatem charakteryzuje się styl Hampton i skąd wzięła się jego nazwa? 

Pochodzenie stylu Hampton

 

Na początek warto zaznaczyć, skąd w ogóle wywodzi się styl Hampton, ponieważ jego pochodzenie, szczególnie dla osób mających z nim pierwszy kontakt, nie jest tak oczywiste. Luksus i swobodna atmosfera domku blisko plaży – tak w skrócie można zdefiniować styl aranżacji wnętrz wakacyjnych domów bogatych nowojorczyków, który stał się popularny na całym świecie. Sama nazwa stylu pochodzi od miasteczka East Hampton i Southhampton, które zlokalizowane są na Long Island. To właśnie te miejsca ulubili sobie nowojorczycy, którzy podczas swojego wypoczynku, nie chcieli rezygnować z luksusu do którego przywykli w Big Apple. Znani i cenieni projektanci, tacy jak John Barman czy Simon Doonan zaczęli eksperymentować z nowym stylem, który łączyłby w sobie elegancję i ekskluzywność razem z elementami rustykalnymi, marynistycznymi i kolonialnymi. Właśnie w taki sposób powstał styl Hampton (zwany często także Hamptons), który swoją popularnością zaczął podbijać nie tylko wybrzeże Long Island, ale także całe Stany Zjednoczone oraz Europę. 

Czym charakteryzuje się styl Hampton? 

 

Styl Hampton to przede wszystkim rozbielone kolory (element stylu nowojorskiego), a także rozmaita mieszanka różnych form oraz materiałów – naturalne drewno, lniane tkaniny, wiklina i skóry. W stylu Hampton dominuje także swobodne łączenie różnych konwencji aranżacyjnych,  z których główne skrzypce grają art deco, styl klasyczny, rustykalny i kolonialny. Sama aranżacja wnętrz bardzo często przypomina wyposażenie domów z XIX-wiecznej, brytyjskiej wsi, stąd liczne odniesienia do stylu rustykalnego. Warto podkreślić, iż elementy marynistyczne stanowią istotną i integralną część tego stylu – kotwice, muszelki, lampiony, czapki kapitańskie oraz kolorystyka deseniu stroju marynarskiego (biało-niebieskie pasy ) podkreślają nadmorski charakter tej konwencji aranżacyjnej. 

Jako ciekawostkę warto przytoczyć fakt, że styl Hampton rozpoczął światową popularność za sprawą komedii romantycznej „Lepiej późno, niż później”, w której wystąpiły takie gwiazdy Hollywood jak Jack Nicholson, Keanu Reeves czy Diane Keaton. Dom głównej bohaterki odgrywanej przez Diane Keaton urządzony jest właśnie w stylu Hampton

Dlaczego styl Hampton jest tak popularny na całym świecie? 

 

 Wydawać mogłoby się, że nadmorski styl aranżacji wnętrz nie przyjmie się tak łatwo na całym świecie. Otóż nic bardziej mylnego, ponieważ styl Hampton doskonale przyjął się także w rejonach, które wcale nie mają dostępu do morza. Warto podkreślić, że kluczem do popularności tego stylu aranżacji wnętrz jest jego elastyczność i łatwe dostosowanie się do każdego metrażu. Co więcej, nawet małe kawalerki w Warszawie można śmiało urządzić w stylu Hampton, dzięki czemu zyska się w nich dobrze zaaranżowaną i harmonijną przestrzeń. W naszym sklepie Green Valley znajdą państwo wiele mebli, które nawiązują do stylu Hampton, zaś możliwość ich personalizacji (rodzaj tapicerki, wybarwienie drewna czy stopień połysku) pozwalają dobrać mebel pod indywidualne preferencje każdego klienta.